مسقطی زعفرانی

 آنچه لازم دارید

نشاسته گل / شکر / هل / زعفران / کره / خلال بادام / خلال پسته

ریزه‌کاری‌ها

  • مقدار خلال پسته و بادام به سلیقه‌ی شما بستگی دارد. نه آن قدر کم باشد که تکه‌ای از مسقطی بدون خلال باشد و نه آن قدر زیاد که وقت خوردن طعم مسقطی را حس نکنید.
  • خلال‌ها را وقتی که مسقطی هنوز کاملن سفت نشده است، اضافه کنید که با هم زدن پخش شود.
  • می‌توانید علاوه بر خلال پسته و بادام از بادام هندی نیز استفاده کنید. بادام و فندق درست به دلیل سفت بودن خیلی جالب نیست.
  • مقدار شکر به اندازه‌ای است که مسقطی خیلی شیرین نباشد، اگر مسقطی شیرین دوست دارید، یه جای یک و نیم لیوان شکر، دو لیوان بریزید. بعد از اولین باری که مسقطی را درست کردید، مقدار شکر دلخواه‌تان به دست‌تان می‌آید.

تدارک خوردنی

دو لیوان نشاسته گل و یک و نیم لیوان شکر را در چهار لیوان آب سرد حل کنید و روی شعله گاز بگذارید. آرام هم بزنید و به هم زدن ادامه بدهید تا نشاسته خودش را خوب بگیرد. بیست تا سی هل سبز را که پوست گرفته و کوبیده‌اید را به آن اضافه کنید. زغفران آب کرده را هم اضافه کنید. آن قدر که رنگ زعفرانی به مسقطی بدهد. یک کره صد گرمی را هم داخل مسقطی بیندازید. به هم زدن ادامه بدهید تا کره آب بشود. در همین حین خلال پسته و بادام را داخل مسقطی بریزید. از این به بعد هم زدن است و هم زدن. آن قدر که مسقطی از ظرف جدا شود و به آندازه کافی سفت شده باشد. می‌توانید آن را در کاسه‌ای که عمق زیادی ندارد، بریزید و در همان کاسه سرو کنید. یا در ظرف بزرگ مستطیل بریزید و پس از سرد شدن آن را برگردانید و به شکل و اندازه‌ای که می‌خواهید برش بزنید.

روش درست کردن مسقطی را از کتاب آشپزخانه هرمزگانِ منا پوردریایی یاد گرفته‌ام. هر شهری روش خاص خودش را برای درست کردن مسقطی دارد. مسقطی شهرهای مختلف هم رنگ و عطر متفاوتی دارند و هم طعم‌شان با هم فرق دارد.

/ 0 نظر / 38 بازدید