مربای قیسی

آنچه لازم دارید

قیسی / شکر / هل / خلال پسته

ریزه‌کاری‌ها

  • قیسی‌هایتان شیرین اما سفت باشد.
  • قیسی خوشمزه‌تر از زردآلو است. توضیح تفاوت آنها خیلی سخت است، بی‌خیال آن بشوید. یک دانه بخورید، شیرین و خوشمزه باشد.
  • برای این که قیسی‌ها شکل خودشان را حفط کنند، بسیاری آنها را آهک‌اندود می‌کنند. اما با این کار طعم مربا عوض می‌شود. من دوست ندارم، برای همین راه میانه‌ای پیدا کردم که تا حدی شکل قیسی حفظ می‌شود، فقط تاحدی.

تدارک خوردنی

قیسی‌ها را نصف کنید و هسته‌هایش را در بیاورید. آنها را در ظرفی که می‌خواهید مربا درست کنید، بچینید و روی آنها شکر بپاشید. برای مربا برای هر کیلو میوه، یک کیلو شکر لازم است. میوه‌های شیرین‌تر کمی کمتر. بسته به ذایقه‌اتان می‌توانید مقدار شکر را کم یا زیاد کنید. بعد از یک ساعت که قیسی‌ها را شکرپاش کردید. روی آن مقداری آب بریزید. برای یک کیلو قیسی، حدود نیم لیتر تا کمی بیشتر آب بریزید و آن را روی گاز بگذارید. یک قاشق غذاخوری هل کوبیده اضافه کنید. بعد از حدود 15 تا 20 دقیقه که از پخت قیسی‌ها گذشت، قیسی‌ها را از درون شربت در بیاورید و کنار بگذارید. بگذارید تا شربت همچنان بجوشد تا قوام بیاید. بعد از قوام پیدا کردن شربت، مقداری خلال پسته درون شربت بریزید و بگذارید دو سه جوش بزند. قیسی‌ها را داخل شربت بریزید. وقتی مربا سرد شود، خوردنی است.

این هم هلی است که به مربا زده‌ام

قیسی

خاطره‌های خوردن و پختن

این اولین مربایی است که تا به حال درست کرده‌ام. اولین مربای قیسی نه، اولین مربای هر چیزی که تصورش را بکنید. خودم راضی هستم. هر چند شکل ظاهری قیسی‌ها حفظ نشد، اما از این که طعم واقعی خودش را دارد، لذت می‌برم. طعم ترش وشیرین دارد. برایش غیر از صبحانه، یک نقشه دیگر هم دارم. می‌خواهم تارت قیسی درست کنم و این مربا به کارم می‌آید. زیاد شیرینش نکردم و شکرش را کمتر زدم و برای این کار خیلی خوب است.

آب کمی زیاد ریخته بودم، یکی دو دقیقه بعد متوجه شدم. با یک لیوان دسته‌دار، نزدیک یک لیوان از آب اضافه را از قابلمه برداشتم. نوشیدنی شام جور شد؛ شربت قیسی. عالی بود. «بر بوی پسته آمد و بر شکر اوفتاد.»

*** اگر خوردنی خودتان را با این شیوه درست کردید، عکس آن برای من ایمیل کنید تا همین‌ جا بگذارم. به خصوص اگر جور دیگری درست کردید، حتمن بگویید تا شیوه خاص شما را هم یاد بگیریم. ممنون از لطف‌تان ***

/ 5 نظر / 196 بازدید
مریم ه

افرین به شما وخوش به حال ازاده جون از این مربا کلا مرباها اگر زیاد اب داشته باشن مزشون خیلی خوب نمیشه مزه ی کمپوت میگیره [لبخند]

اکرم

آخ جون مربا قیسی [قلب] کلا قیسی تو کار کیک و شیرینی پزی کاربرد داره و ذخیره اش لازمه عین مربا پوست پرتقال حالا یه کم درمورد تفاوت زردآلو قیسی میگفتید خوب!![عینک] دستتون درد نکنه نوش جاااااااان

هانی شف

خیلی دوست دارم آشپزی و مهم تر از اون نوع نوشتنتون رو ... من این مربا رو خیلی دوست دارم..البته مارمالادش رو بیشتر..منم برای تارت اتفاقا... خیلی عالیه...شربت هم نوش جون

منیر

نمی دونستم قیسی یه میوه جدای از زردآلوست!!! همیشه فکر میکردم زرد آلو رو به برگه و یا قیسی تبدیل می کنن! پس حالا فهمیدم چرا همیشه از برگه بیشتر از قیسی خوشم می اومده. یک تجربه خیلی خوب. ممنون از اطلاعات مفیدی که به اشتراک می ذارید.

shakiba

میدونم سوالم بی ربط به آشپزیه ولی برای ایده گرفتن میخوام بدونم،این چیزی که زیر ظرفتونه شاله؟؟از این شال چروکا؟؟تویه یه عکس دیگه هم دیدم یه چیز این سبکی زیر ظرفتونه.