گوجه فرنگی پرورده

آنچه لازم دارید

ورقه‌ی خشک گوجه فرنگی / روغن زیتون / لیمو سنگی / چند نوع فلفل / اورگانو

ریزه‌کاری‌ها

  • اورگانو با آویش فرق می‌کند. چون عطاری‌‌ها بیشترشان اصلن نمی‌دانند ادویه یعنی چه و یا می‌خواهند همانی که دارند را بفروشند، وقتی بگویید اورگانو می‌خواهم به شما آویشن می‌دهند. بیان تفاوتش هم کار سختی است. خلاصه طعم و عطرش فرق می‌کند. پودر آن را هم نخرید، خرد شده‌ای مثل نعناع بهتر است.
  • روغن زیتون را هم از نوع ایرانی بخرید. روغن زیتون همیشه درصدی روغن مایع دارد. روغن‌های ترکیه‌ای، اسپانیایی و ایتالیایی، بهترین‌هایش هم دست‌کم 30 درصد روغن مابع دارد. روغن زیتون بودار (بکر) میزان روغن غیرزیتون‌اش کمتر است. روغن زیتون‌های ایرانی خیلی بهترند. من گیلوان با بو می‌خرم و هر وقت هم رودبار بروم، یک مغازه‌ای را می‌شناسم که از آنجا می‌گیرم.
  • فلفل هم از ترکیب فلفل سیاه، فلفل سبز و فلفل قرمز استفاده کردم. سیاه کم، سبز یه کم بیشتر و قرمز از سبز بیشتر. اما خیلی زیاد نزنید. منظور از فلفل قرمز چیلی نیست که خیلی تند هستند. انواع فلفل رو اینجا می‌توانید بخوانید.
  • وقتی گوجه‌ فرنگی‌ها را خوردید، روغن زیتون طعم‌دار را دور نریزید. دو تا استفاده دارد. می‌توانید برای درست کردن دوباره گوجه فرنگی‌ها از آن استفاده کنید. یا این روغن طعم‌دار خوشمزه را روی سالاد بریزید. می‌توانید گوجه‌ها را ریز کنید که روغن زیتون سالادتان تکه‌های خوشمزه‌ی گوجه را هم داشته باشد.

تدارک خوردنی

ریزه‌کاری‌ها را که خوانده باشید، کار خیلی ساده است. فلفل‌ها و ارگانو را روی ورقه‌های گوجه فرنگی بپاشید. مقداری آب لیمو سنگی را هم روی آن بریزید. این جوزی فلفل‌ها و ارگانو به گوجه‌ها می‌چسبند. بعد روی آن روغن زیتون می‌ریزید تا در آن غوطه بخورد. دو سه روز صبر می‌کنید تا خوب عمل بیاید. فوق‌العاده است.

خاطره‌های خوردن و پختن

دیروز که لوبیا پلوی قجری را گذاشتم، کنارش این گوجه‌ها بود. مشتاقانی (هانیه و بیتا) پیدا کرد. برای همین خیلی زود شیوه‌ی تدارکش را نوشتم. راستش من این شیوه‌ی عمل‌آوری گوجه فرنگی را از مردی ادویه‌فروش در جمعه بازار کوش‌آداسی یاد گرفتم. فرقش این بود که وی گفت دو سه ساعت صبر کن اما بعد از دو سه روز تازه نرم و خوردنی شد. روغن خیلی دیر به بافت گوجه فرنگی نفوذ می‌کند. ادویه‌ها را هم او گفت. مقدارش هم که معلوم است به ذایقه فرد بستگی دارد. گوجه‌ها را به عنوان تخفیف ادویه‌های که از او خریده بودم، گرفتم. کلن دویست گرم بیشتر نبود. البته همین جا هست و راحت گیر می‌آید. حیف از این مرد ادویه‌فروش عکسی ندارم. به جایش عکس خودم با گردن‌بند بچه بامیه در کنار یک ادویه‌فروش دیگه در همان بازار را می‌گذارم. ادویه‌فروش من ادویه‌هایش بهتر بود. یا دست‌کم من فکر می‌کردم بهتر است.

***اگر خوردنی خودتان را با این شیوه درست کردید، عکس آن برای من ایمیل کنید تا همین‌ جا بگذارم. به خصوص اگر جور دیگری درست کردید، حتمن بگویید تا شیوه خاص شما را هم یاد بگیریم. ممنون از لطف‌تان***

/ 16 نظر / 28 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مریم ه

اخ جون من طرفدار گوجه از هر نوعش هستم امسال گوجه خشک هم درست کردم البته زیاد نه عکس قبلی رو که دیدم میگفتم این چه جور گوجه ی مرررررررررسی اقا مسعود حتما درست میکنم

مهسا

مسعود جان نگفتی گوجه ها رو چطور درست کنیم که اینطور بشود ؟

سوفیا

به به باید خیلی خوشمزه باشه[چشمک] گوجه فرنگی خشک تو تهران پیدا میشه؟ کجا دارن؟

مژگان

ای وای که راست میگویید بابت این اویشن و اورگانو.من اصلا از بو و طعماویشن خوشم نمیاد.اما ارگانو رو دوست دارم. مسعود خان من هم این گوجه خشک را خیلی دوست دارم و خیلی اوقات درست میکنم.فقط من 1 دقیقه در ابجوش میگذارم و خالی میکنم در ابکش و میگذارم اب ان که کامل رفت در روغن زیتون و سیر و فلفل و سبزی معطر طعم دار بشه.تا به حال به صورت خشک استفاده نکردم.این بار امتحان میکنم ببینم چطوری میشه.ممنون از اطلاعاتتان بابت ادویه ها و فلفل ها .اون بچه بامیه ها هم از دور مثل اسفند درسته است[لبخند] رد ضمن خوش به حالتون که در کنار بساط ادویه ایستاده اید.میدانید که من عاشق ادویه هستم.

مژگان

در ضمن من گوجه خشک را یا از تواضع میگیرم و یا خودم تابستانها جلوی افتاب درست میکنم.اما مال تواضع هم خیلی خوب است.

سحر

باید خوشمزه باشه

بی تا

مرسی مسعود عزیز به زودی درست می کنم.گوجه فرنگی خشک نمی دونم از کجا بگیرم.

مژگان

مسعود خان پس اشپزخانه من و شما عین هم است.2 کابینه پر ز ادویه و انباری مملو از ادویه و سوغاتی فقط و فقط ادویه. هر کس بره هر جای دنیا فقط باید برای من ادویه و وسائل اشپزی مخصوص انجا را بیاورد.ااز ایران سعی میکنم ادویه نگیرم اکثرا ناخالصی دارند مخصوصا زرد چوبه.

مریم ه

من که اورگانو پیدا نکردم اصلا میپرسن اورگانو دیگر چیست بعد اون دوستانی که گوجه خشک ندارن میتونن تو فر درست کنن البته نوع گوجش خوب باشه

صبا

تصادفی برای پختن مربای هویج تو وب دنبال دستوری میگشتم که برای خودم عاقلانه تر باشه.هرکسی یه چیزی میگفت و مقادیر هم کاملا متفاوت.تا رسیدم به وب شما.اول نگاه نکردم کی نوشته اما مطمئن بودم یه خانوم.مربام رو پختم و زیرش رو هم خاموش کردم.بعد اومدم تا بیشتر از این وب بخونم.که دیدم زیر همه نوشته ها اسم یه آقاست و تو این پست هم که تصویر شما اومد.برام خیلی جالب بود این همه ریزه کاری و دقت.ممنون از زحمتی که میکشین.خیلی دلچسب بود.در ضمن بدجور فکر درست کردن این گوجه پرورده ها رو انداختین تو ذهنم.[متفکر]حتما یه روز درستشون میکنم.حتما[لبخند]