اسلامبولی‌پلو

آنچه لازم دارید

برنج / گوجه فرنگی / سیب‌زمینی

ریزه‌کاری‌ها

  • وقتی برنج را روی آتش گذاشتید، کمی زعفران به برنج بزنید تا برنج‌تان رنگ بیشتری بگیرد. من همیشه این کار را می‌کنم.
  • اگر می‌خواهید اسلامبولی‌پلوی شما طعم گوجه‌ای بیشتری داشته باشد، برای 3 پیمانه برنج، 3 پیمانه پوره‌ی گوجه بزنید.
  • اگر دوست دارید که برنج‌تان کمی فلفلی باشد، می‌توانید در پوره‌ی گوجه کمی فلفل سیاه بسایید.و اگر هم مثل متین برنج آتیشی دوست دارید، فلفل قرمز بریزید. (داخل پرانتز بگویم که فلفل قرمز هندی نیست و بومی آمریکای جنوبی است. اسمش هم چیلی است و چون تند است فکر می‌کنیم هندی است. مثل کریستف کلمب که وقتی به آمریکای جنوبی رفت، فکر کرد هند رفته است و به آنه گفت هندی. وقتی هم غذا به او دادند و تند بود و چیلی را دید، فکر کرد به فلفل هندی که همان فلفل سیاه و واریته‌های آن است، دست یافته است. درباره‌ی انواع فلفل را اینجا نوشته‌ام.
  • بعضی‌ها دوست دارند که اسلامبولی‌پلو حتمن حتمن گوشت داشته باشد. خب می‌توانید آن را کنار غذا درست کنید و موقع کشیدن با اسلامبولی پلو قاطی کنید. یا در ظرف جداگانه در کنار آن سر سفره بیاورید. اما همین جوری خوشمزه است و نیازی به گوشت ندارد.
  • ماست و خیار با طعم سیر و نعناع کنار این غذا فوق‌العاده است.

تدارک خوردنی

برنج را بشویید و آب آن را کامل خالی کنید. البته خب طبیعی است که مقداری آب، نزدیک نصف استکان، باقی بماند. همین قدر که شد می‌گوییم، آب برنج را بعد از شستن کامل ِ کامل خالی کرده‌ایم. گوجه فرنگی تازه را در مخلوط کن پوره کنید. برای هر 3 پیمانه، 2 پیمانه گوجه پوره شده به برنج اضافه می‌کنید. قبلن هم گفتم و حتمن خودتان هم می‌دانید که باید دو برابر برنج آب بریزید. اما اینجا باید یادتان باشد که چند تا پیمانه پوره‌ی گوجه فرنگی ریخته‌اید و همان قدر آب کمتر به برنج اضافه کنید. برای 3 پیمانه برنج هم یک سیب‌زمینی درشت را پوست بگیرید و اندازه‌ی قند خرد کنید و داخل برنج بریزید. یادتان نرود نمک و روغن هم بزنید. الان وقتش است که برنج را روی شعله‌ی گاز بگذارید. شعله‌ی گاز هم بعد از جوش آمدن آب، متوسط باشد. وقتی آب برنج از سطح روی برنج پایین‌تر رفت، در آن را بگذارید و شعله را کم کنید تا پلوی‌تان حسابی دم بکشد. نگران ته‌ گرفتن هم نباشید، ته‌دیگ اسلامبولی خیلی خوشمزه است. اگر می‌شد همه‌اش را ته‌دیگ گرد، خیلی عالی بود.

خاطره‌های خوردن و پختن

بعد از این که روز دهم فروردین، بالاخره بخش عمده‌ی خانه‌تکانی را به اتمام رساندیم و می‌شد گفت که دیگر خانه‌امان پشت و رو نبود، به خودمان جایزه دادیم و قرار شد اسلامبولی‌پلو بخوریم. حالا چه جوری شد که این غذا را به خودمان جایزه دادیم. نمی‌دانستیم چه بخوریم که آزاده گفت اسلامبولی‌پلو درست کنیم. همین جوری رفتم سراغ کتاب رزا منتظمی، تا ببینم چه غذاهای دیگری می‌توانیم درست کنیم. هوس قاطی‌پلو کرده بودم. پلوها را نگاه کردم وقتی به اسلامبولی‌پلو رسیدم، دیدم اصلن خبری از گوشت در آن نیست. گفتم خب همین روش را امتحان می‌کنم. البته خب بنا به ذایقه‌ی خودم تغییراتی در آن داده‌ام. اما اصل بدون گوشت بودن آن و پختن برنج در آب گوجه فرنگی را حفظ کرده‌ام. مثلن من سیب‌زمینی را اضافه کرده‌ام، چون اسلامبولی‌پلو که بدون سیب‌زمینی نمی‌شود.

برای کنارش، ماست و خیار با طعم سیر و نعناع و کاری مرغ درست کردیم. ضیافتی بود. و مهم‌تر این که دو تا غذا که تا به حال درست نکرده بودیم – اسلامبولی‌پلوی بدون گوشت و کاری مرغ ـ به فهرست غذاهایمان اضافه شد. قصه‌ی کاری مرغ را در پست خودش می‌گویم.

***اگر خوردنی خودتان را با این شیوه درست کردید، عکس آن برای من ایمیل کنید تا همین‌ جا بگذارم. به خصوص اگر جور دیگری درست کردید، حتمن بگویید تا شیوه خاص شما را هم یاد بگیریم. ممنون از لطف‌تان***

/ 6 نظر / 190 بازدید
مریم ه

من هر وقت کارم زیاده یا بیرون کار دارم این غذا رو درست میکنم خیلی خوشمزه هستش البته دیگه از گوشت یا مرغ استفاده نمیکنم

ياسمن

اسلامبولي پلو غذايي كه به كرات در آشپزخانه ي منزل ما طبخ مي گردد. خب آدمي است ديگر، هفت صبح از خانه ميزند بيرون و هفت شب باز مي گردد. چه چيزي بهتر از يك غذاي ساده و سريع و سالم!!! :)

متین

تو این عذا فلفل سیاه و کمی قرمز هندی بزنی وای وای چه شود گوجه هم تازه باشه دیگه حرف نداره [خوشمزه]

تمشک خانوم

سلام، یه سوال راجع به اسلامبولی پلو که ما بش میگیم استامبولی ولی فکر کنم اسلامبولی درسته به جز در نظر گرفتن اب گوجه اگر دو برابر برنج اب بریزیم خیلی کته نمیشه ایا؟ مخصوصا برنج ایرانی، ما معمولا معادل پیمانه ی برنج +1 پیمانه اب میریزیم؟

هانی شف

چی توی این غذای ساده هست که اینقدرررررر خوشمزه ست و همه عاشقشن..دلم خواست واقعا

آیدا

من هم سابق اینجوری درست می کردم و الان راه جدیدی یافته م که سیب زمینیش خیلی خیلی خوشمزه تر میشه سیب زمینی رو درشت خرد می کنم (در حد دو در دو س) و توی مقداری آب روی حرارت میذارم تا آب جوش بیاد و چند دقیقه هم بجوشه. سیب زمینی ها کم و بیش مغزپخت میشن و شفاف، بعد روغن داغ می کنم و سیب زمینی ها رو حسابی سرخ می کنم و کنار می ذارم. توی همون روغن مقداری پیاز رو در حد نرم شدن سرخ می کنم و بهش زردچوبه و فلفل فراوون می زنم و دو قاشق رب باهاش سرخ می کنم و گوجه های خرد شده و سیب زمینی های فوق الذکر رو بهش اضافه می کنم. چند دقیقه ای باید در ماهیتابه رو گذاشت تا گوجه ها له بشن و مواد به خرد هم برن. بعد از این میشه برنجو ریخت، یا مثل من محض احتیاط برنج رو توی پلوپز ریخت و آبش که کمابیش کشیده شد این مخلوط رو بهش اضافه کرد و هم مختصری زد. من این غذا رو با تکه های گوشت یا مرغ و ذرت هم درست می کنم. همه جورش خوشمزه ست