خرمای مضافتی

خرمای مضافتی معروف‌‌ترین خرما است که به اشتباه به آن رطب می‌گویند. رطب میوه‌ی رسیده‌ی تازه‌ی نخل است. وقتی خشک می‌شود اسمش خرما می‌شود. خرمای مضافتی چون خرمایی با درصد آب بالاست رطب خوانده می‌شود. برای تکمیل پرانتز بگویم همان‌طور که درخت مو غوره، انگور و کشمش دارد، میوه‌ی نخل هم خارک، رطب و خرما دارد. یک حالت میانی هم هست که دم خرما شروع به پختن (رسیدن) کرده است اما سر آن خارک است که بعضی‌ جاها به آن دیمپاز (دم‌پز شده) می‌گویند.

خیلی‌‌ها وقتی اسم خرما می‌آید، یاد خرمای مضافتی می‌افتند. همه هم می‌دانند که خرمای مضافتی بم مرغوب‌ترین نوع مضافتی است. ایراد اصلی این خرما این است که حتمن باید در یخچال نگه‌داری شود. دست آدم هم موقع خوردنش نوچ می‌شود و شیرینی‌اش هم آدم را می‌زند با این که خرماهای دیگر شیرینی بیشتری دارند، شیرینی‌شان اصلن آدم را اذیت نمی‌کند. توصیه می‌کنم شیفتگی به این خرما را کنار بگذارید و رقم‌های دیگر خرما را امتحان کنید.

 

خارک‌ها، رطب‌ها و خرماهای دیگر

دیمپاز آل‌مهتری / رطب خنیزی / مضافتی / برحی / ربی / زاهدی / خاسویی / مرداسنگ / دیری / پیارم

/ 2 نظر / 382 بازدید
آرش

من هم موافقم که باید خرماهای دیگر را هم مصرف کنیم، خیلی از خرماها طعم بهتری از مضافتی دارند.

مسعود

حتما نویسنده خوزستانی است! والا در ولایت ما که خرما نیست و ما همه خرما را امتحان می کنیم می گویم انصافا رطب مضافتی از همه خرما ها بهتر است. نه اینکه بقیه خرما ها را دوست نداشته باشم اما انصافا محصولات بم و طبس را به خرمای خوزستان ترجیح می دهم. در سوئد هم همیشه خرمای بم را بیشتر می خرند.