پلوی زیره با خوراک گوشت و آلو

آنچه لازم دارید

گوشت گوسفند / گوجه فرنگی / سیب زمینی / فلفل دلمه‌ای رنگی / پیاز / سیر / برنج / زیره‌ی کوهی / زعفران

ریزه‌کاری‌ها

  • می‌توان چیزهای دیگری مثل قارچ را هم به این ترکیب اضافه کرد.
  • پلو می‌تواند به جای زیره زغفرانی، ساده هم باشد.
  • کشیدن متفاوت غذا به آن طعم متفاوتی می‌دهید.
  • آلو همان سیب‌زمینی است و به دلیل آوای بهتر در نام غذا از آن استفاده شده است.

تدارک خوردنی

گوشت گوسفند را ریز خرد می‌کنید؛ به اندازه‌ی یک حبه‌ی قند. پیاز را خلالی می‌کنید و تفت می‌دهید. بعد از طلایی شدن پیاز، گوشت‌های ریز شده را اضافه می‌کنید. وقتی گوشت‌ها رنگش عوض شد، فلفل و سیر را اضافه می‌کنید. مقداری نمک، فلفل و ادویه کاری به غذایتان اضافه می‌کنید و تفت می‌دهید. بعد از چند دقیقه، تعدادی گوچه را خرد می‌کنید و به آن اضافه می‌کنید و خوب هم می‌زنید. سیب‌زمینی‌ها را هم به اندازه حبه‌ی قند خرد می‌کنید و بعد از این که گوجه‌ها له شد، داخل ظرف غذا می‌ریزید. یک لیوان آب اضافه می‌کنید و می‌گذارید تا نیم ساعتی بپزد. مقدار مواد خیلی اهمیت ندارد، نسبت‌ها خیلی سلیقه‌ای است. غذای ما 200 گرم گوشت، یک پیاز، نصف فلفل دلمه‌ای، سه عدد سیب‌زمینی متوسط و شش عد گوجه فرنگی متوسط داشت. شما هر جور دل‌تان بخواهد می‌توانید درست کنید.

هم‌زمان برنج را با دوبرابر آب، مقداری کره، نمک، زعفران و زیره‌ی کوهی روی آتش بگذارید و آن را کته کنید. مقدار زیره‌ برای یک پیمانه برنج حدود یک قاشق غذاخوری است. زیره پلو باید حسابی بویش در کل ساختمان بپیچد.

خاطرات پختن و خوردن

روزی که آزاده این غذا را پخت، من خیلی گرفتار بودم. فردایش باید برای کار تا نوشهر می‌رفتم. باید لباسم را اتو می‌کردم، مقدمات سفرم را آماده می‌کردم و هزار جور کار دیگر. آزاده هم دیر خانه آمده بود. خسته بود. برای همین غذایمان را از لوبیاپلو به این غذا تغییر دادیم. خرد کردن مواد با من بود و بقیه کارها با آزاده. اضافه کردن زیره به پلوی زعفرانی ایده‌ی من بود. خیلی هوس زیره‌پلو کرده بودم. کشیدن غذا به این شیوه نیز کار من است. این جوری غذاهای تکراری هم چیز جدید می‌شوند، این که کلن خودرنی تازه‌ای بود. روش این کشیدن هم ساده است. در کاسه‌ای تا نصفش پلو می‌ریزید و فشار می‌دهید. روی برنج یک لایه از خوراک گوشت می‌رسید، بعد یک لایه‌ی دیگر پلو می‌ریزید. کاسه را برمی‌گردانید و روی آن را با خوراک گوشت تزینن می‌کنید. به همین سادگی است.

*** اگر خوردنی خودتان را با این شیوه درست کردید، عکس آن برای من ایمیل کنید تا همین‌ جا بگذارم. به خصوص اگر جور دیگری درست کردید، حتمن بگویید تا شیوه خاص شما را هم یاد بگیریم. ممنون از لطف‌تان ***

/ 6 نظر / 6 بازدید
زهرا سلطانی

سلام.. من چیزی شبیه به این رو زیاد درست میکنم..البته خورش اون رو..هویج و الو هم داخلش میریزم چون هم لعاب بهش میده هم طعمش خیلی عالی میشه(عکسش رو میگذارم جای ادرس سایت)..دمی زعفران وزیره رو هم در اولین فرصت تست میکنم..

مریم ه

دست شما و ازاده خانم درد نکنه مخصوصا گردی پلو که خوشگل شده .

مریم

آقا من نفهمیدم یعنی زیره را از همون اول به آب کته اضافه کردید؟

زهرا سلطانی

سلام.. من امشب اینو پزیدم!اون دمی زیره وزعفران خوب شد دوست داشتیم ولی خوراک رو اگه زرد چوبه نمیریختم بیشتر دوست میداشتیم..ولی با این حال در حدی بود که به برنامه غذایی اضافه کنیم.. ممنون..

forough

دیزاینش منو جذب کرد