سوت‌لاچ

آنچه لازم دارید

آرد برنج / شیر / شکر / دارچین

ریزه‌کاری‌ها

  • می‌تونید این دسر را با برنج نیم‌‌دانه هم درست کنید. حسابی برنج را در شیر می‌پزید تا له شوند. اما به نظر من آرد برنج راحت‌تر و سریع‌تر است. دسرتان هم بافت نرم‌تری پیدا می‌کند.
  • راستی یادتان نرود، چوب‌های دارچین را قبل از ریختن سوت‌لاچ داخل ظرف، بردارید.

تدارک خوردنی

یک چهارم لیوان آرد برنج را آهسته آهسته در دو لیوان شیر سرد حل کنید. کمتر از نصف لیوان شکر هم اضافه کنید. چند باریکه دارچین داخل شیر بیندازید و روی آتش بگذارید. مدام هم بزنید تا ته نگیرد. وقتی شیر ژله‌ای شد،‌آن را در ظرف بکشید. ظرفی که بتوان داخل فر گذاشت. کمی دارچین هم روی آن بپاشید. وقتی سوت‌لاچ سرد شد، دو راه پیش روی شماست. راه اول این است که سوت‌لاچ را بخورید، خب آماده است. راه دوم، این است که آن را در فر یا مایکرو فر بگذارید و گریل کنید تا روی آن قهوه‌ای شود.

عکس سوت‌لاچ من قهوه‌ای نیست. چون در خانه نه فر دارم و نه مایکروفر. مدتی آن را در اجاق برقی که هوا را می‌چرخاند و نمی‌دانم چرا به آن هواپز می‌گویند، گذاشتم. نتیجه‌ای نداشت. البته روی سوت‌لاچ سفت‌تر و ترد شد و زیر آن ژله‌ای که به جای خود نیکو بود.

سوت‌لاچ یعنی برنج

خاطره‌های خوردن و پختن

این دسر هم سوغات ترکیه رفتن من است. چهره‌ی اصلی سوت‌لاچ را هم در اینجا ببینید. اگر ظرف یک‌نفره مناسب داشتید، حتمن حتمن در آن بریزید و گریل کنید. حس داشتن یه دسر اختصاصی که کسی بهش ناخونک نمی‌زنه، عالیه. سوت‌لاچ هم به معنای شیر نرم و لهیده است.

***اگر خوردنی خودتان را با این شیوه درست کردید، عکس آن برای من ایمیل کنید تا همین‌ جا بگذارم. به خصوص اگر جور دیگری درست کردید، حتمن بگویید تا شیوه خاص شما را هم یاد بگیریم. ممنون از لطف‌تان***

/ 6 نظر / 191 بازدید
پریس

این همون شیربرنج خودمون نیست؟ اینجا در آلمان هم نوعی خوراکی شبیه این تهیه میشه که اتفاقا اسمش هم شیر برنجه و خیلی هم طرفدار داره و حتی به صورت بسته بندی مثل ماست میوه ای در سوپر مارکتها هم فروخته میشه. علاوه بر طعم دارچینی توی یه مدلش مربای گیلاس یا آلبالو میریزن که اونم خوشمزه ست و شما هم میتونین امتحان کنین, شاید خوشتون اومد.

مژگان

به به .ممنون که بالاخره دستور این دسر خوشمزه ترکی را که قبلا قولش را داده بودید گذاشتید.

رادنوش

من اینو درست می کنم البته بدون گریل کردن و بهش فرنی آردبرنجی می گم و خیلی دوسش دارم،اما خواهرم با نشاسته دوس داره جالب بود مرسی این دفعه گریل می کنم.

آشپزي سئويل

سلام ممنونم از غذاهاي خوبتون كه من همه را يكبار خوندم و ديدم و لذت بردم چيزي كه تو غذاهاتون من دوست دارم ظاهرون تازه و خوشمزه به نظر ميرسه و مي خواستم يه نكته اي رو بهتون بگم ما تو زبان تركي به شير برنج ميگيم " سوتلي آش" و معناش همون " آش شير" است كه فكر كنم سوتلي آچ شما همون باشه با يه فرق تو ش و چ با تشكر

اریکا

میشه مقدار هر کدام از موادم بگید پلیززززززز

اریکا

منظورم جدا از متنه/یعنی موقع آنچه لازم دارید