مربای زنجفیل

آنچه لازم دارید

زنجفیل تازه / شکر / پودر ژلاتین

ریزه‌کاری‌ها

  • مقدار پودر ژلاتین به میزان شربت شما بستگی دارد. برای هر لیوان شربت، حدود یک قاشق چای‌خوری پر خوب است. با این مقدار پودر ژلاتین، شربت شما شبیه مارمالاد - البته در یخچال - می‌شود.
  • مشکل استفاده از ژلاتین این است که وقتی مربا در یخچال است، حسابی سفت است و حتی درست مثل ژله. اما وقتی بیرون از یخچال، شل می‌شود. یک راه دیگر پیدا کرده‌ام که وقتی امتحان کردم و جواب داد، می‌نویسم.

تدارک خوردنی

اول پوست زنجفیل‌های تازه را با چاقو می‌تراشید. بعد آنها را نگینی ریز خرد کنید. با این زنجفیل‌های خرد شده، شربت زنجفیل درست می‌کنید و تمام شربت را برمی‌دارید تا سر فرصت شربت زنجفیل درست کنید و بخورید. دوباره روی زنجفیل‌ها آب و شکر می‌ریزید و می‌جوشانید تا قوام بیاید. شربت را می‌چشید، به احتمال زیاد هنوز تندی قابل توجهی دارد. شربت را خالی کنید و برای شربت زنجفیل کنار بگذارید. دوباره آب و شکر اضافه کنید و بجوشانید تا قوام بیابد. این بار شکر بیشتری بریزید، آن قدر که بتوان مربایش کرد. مقدار شکر به میزان شربتی که می‌خواهید مربای‌تان داشته باشد، بستگی دارد.

زنجفیل لعاب نمی‌اندازد و شربت مربا آن قدر که باید و شاید سفت نمی‌یابد، مگر این که آن را خیلی شیرین کنید. وقتی شربت قوام آمد، به مربای‌تان مقداری پودر ژلاتین اضافه کنید و هم بزنید تا ژلاتین خوب حل شود. پس از سرد شدن، مربا را شیشه کنید. در شیشه‌ها را محکم محکم کنید و البته شیشه‌ای که درش محکم می‌شود، استفاده کنید. شیشه‌های مربا را 10 دقیقه‌ای در آب در حال جوش قرار بدهید. با این کار می‌توانید مربا را بیرون یخچال نگهدارید و نگران کپک زدن احتمالی آن نباشید.

خاطره‌های خوردن و پختن

مامانم این زنجفیل‌های شکری را خیلی دوست دارد. با یه چایی یه قندونش رو خالی می‌کنه. قراره یک شیشه مربای زنجفیل بهش بدم. خونه‌امون که بیاد با شربت زنجفیل ازش پذیرایی کنم. شاید توی غذا هم زنجفیل بزنم. چه زنجفیل تو زنجفیلی بشه.

 *** اگر خوردنی خودتان را با این شیوه درست کردید، عکس آن برای من ایمیل کنید تا همین‌ جا بگذارم. به خصوص اگر جور دیگری درست کردید، حتمن بگویید تا شیوه خاص شما را هم یاد بگیریم. ممنون از لطف‌تان ***

/ 8 نظر / 180 بازدید
هانی شف

نمی بینم عکسش رو :( روال پختش جالب بود...ممنون

هانی شف

بالاخره رویت شد..همین امروز باید بگم آقای همسر زنجفیل بخره...وای خیلی دلم خواست..مخصوصا شربتش محشر باید باشه

لیدی الهام

بسیار بسیار عالی. ما هم این مربا را تهیه می کنیم. فقط بزگترین عیبی که مربای ما داره این هست که هر کاری هم می کنیم مدتی بعد شکرک میزنه. برای همین مقداری در ظرف کوچک نگه میداریم و بیشترش رو فریز میکنیم. و دوباره درش میاریم مقداری بریمیداریم و باز فریزش می کنیم. یعنی میشه گفت کمی طاقت فرساست. الان می بینم ما اصرار فراوان داشته ایم به اینکه شربتش خیلی غلیظ بشه و شما این کار را با کمک ژلاتین انجام داده اید. آفرین. واقعاً عالی و کاربردی. تشکر فراوان از این دستور خوب.

لیدی الهام

بله. من هم فکر نکنم نشاسته مناسب باشه. ولی این ژلاتینی که استفاده کرده اید خیلی کاربردیه. آفرین.

مطبخ خانه ما

سلام تا حالا مربای زنجفیل ندیده بودم، دستتون درد نکنه حتماً درست می کنم.عااااااااااااااااااااالیه[گل] لطفاً به وب منم سر بزنید و اگه مایل بودید لینکم کنید.

shakiba

مثل همیشه بسیار عالیه خسته نباشید آقا مسعود. با یه پست خاص و خوشمزه آپــــم خوشحال میشم بهم سر بزنید.[چشمک]

الهه

زنجفیل محشره . توی چای هم بسیار خوشمزه می شه من مخلوط زنجفیل تازه+ چوب دارچین + یه عدد ها از پوست در آورده رو با چای دم می کنم ،هوووووووووووووم بیا و بچش

آرش

زنجبیل خیلی گرمه، صفراوی مزاج ها نخورن.