بستنی در انبه

آنچه لازم دارید

انبه / بستنی / هل سبز / گیلاس / قند خرما / ترافل یا شکر رنگی

ریزه‌کاری‌ها

  • به جای گیلاس می‌توانید هر میوه‌ی دیگری را انتخاب کنید. میوه‌ای انتخاب کنید که با رنگ بستنی و انبه متفاوت باشد.
  • به جای قند خرما می‌توانید از عسل یا سیروپ شکلات یا میوه‌های دیگر استفاده کنید. و یا کلن حذفش کنید.
  • معلوم است که چپ‌دست‌ها عکس آنچه درباره دست راست و چپ گفته‌ام، عمل می‌کنند.
  • اول هر چند تا کاسه‌ی انبه که لازم دارید، درست کنید. بعد همه هسته‌ها را با هم شروع به تمیز کردن بکنید. این جوری خیلی بیشتر حال می‌دهد.

تدارک خوردنی

اول باید انبه‌ها را کاسه کنید. کاسه کردن انبه‌ها مثل شعر سعدی سهل و ممتنع است. به نظر ساده می‌آید اما قلق خاص خودش را دارد. دور تا دور عرض انبه را از وسط می‌برید تا به هسته برسید. قسمت پایین انبه را در دست چپ‌ بگیرید و با دست راست، قسمت بالای انبه (همان قسمت که نازک‌تر شده است) را به سمت راست و چپ بچرخانید تا از هسته جدا شود و در همین حین به سمت بالا هم بکشید. کاسه اول آماده است. کاسه دوم قدری پیچیده‌تر است و راه متفاوتی دارد. انبه‌هایی را که دور نیم‌هسته‌ی انبه‌ی نصفه‌اتان هست، گاز بزنید و هسته را کمی خلوت کنید. بعد اگر به دندان‌هایتان اعتماد دارید، هسته را با دندان محکم بگیرید و سرتان را همین طور که انبه را دست گرفته‌اید، به راست و چپ بچرخانید تا هسته از کاسه دوم هم بیرون بیاید. هسته‌ی انبه از کاسه‌ی دوم سخت‌تر بیرون می‌آید، چون در آن قسمت پهن‌تر است. الان دو تا کاسه دارید و یک هسته که گاز زدن و لیس زدنش تا تمام شدن همه‌ی انبه‌هایی که به آن چسبیده است، از واجبات است. اگر فکر می‌کنید که گاز زدن هسته‌ی انبه بی‌کلاسی است، از خیر انبه خوردن و بستنی در کاسه‌ی انبه بگذرید.

بعد از این که هسته‌ی انبه را حسابی تمیز کردید و دست‌تان را با آب خالی شستید تا نوچی‌اش برود، یک دل سیر دست‌هایتان را بو کنید تا پر از بوی عالی انبه بشوید. این قسمت را از دست ندهید. عطر انبه باید تمام وجودتان را پر کند. دانه‌های هل را آسیاب کنید و روی کاسه‌های انبه بپاشید. برای هر کاسه‌ی انبه حدود 4 تا 5 هل پر خوب است. بستنی‌ را داخل کاسه بریزید. بستنی که تکه‌های شکلات داشته باشد، بهتر است. اما نوع بستنی به سلیقه‌ی بستنی‌تان بستگی دارد. برای هر کاسه بستنی یک گیلاس را ریز خرد کنید و روی بستنی بریزید. کمی قند خرما هم بریزید و رویش هم ترافل بپاشید. من از این نی‌های شکلاتی نداشتم تا روی آن بگذارم، بد نیست یکی از آنها هم روی بستنی باشد.

خاطره‌های خوردن و پختن

چند روز پیش هانیه لاسی انبه درست کرده بود و دستورش را هم گذاشته بود. هوس کردم که امسال را لاسی انبه نخورده نگذرانم. انبه تازه پاکستانی با پوست صاف پیدا کردم و آمدم لاسی انبه درست کنم که دیدم ای دل غافل در یخچال ماست نیست. لاسی بی لاسی. با خودم گفتم بروم سر همان دسر همیشگی خودم، بستنی در کاسه‌ی انبه. اما یک ایده جالب از لاسی انبه‌ی هانیه گرفتم و آن اضافه کردن هل به این دسر قدیمی‌ام بود. خیلی عالی شد.

تجربه‌ی دیگران

این بخش داستان خیلی مهمه چون نشان‌دهنده از هم‌آموزی است. من بستنی در انبه‌ی خودم رو با لاسی انبه هانیه ارتقا دادم. هانیه ایده‌ی بستنی در کاسه‌ی انبه رو از اینجا گرفت و اون رو ارتقا داد و  با دختر گلش هستی عزیز، بستنی در کاسه‌ی هلو رو هم درست کرد. با این که من سال‌هاست بستنی در کاسه‌ی انبه می‌خورم، ولی هنوز به فکرم نرسیده بود که می‌شه خب همین کار رو با کاسه‌ی هلو یا شلیل هم انجام داد. حالا یاد گرفتم.

 

*** اگر خوردنی خودتان را با این شیوه درست کردید، عکس آن برای من ایمیل کنید تا همین‌ جا بگذارم. به خصوص اگر جور دیگری درست کردید، حتمن بگویید تا شیوه خاص شما را هم یاد بگیریم. ممنون از لطف‌تان ***

/ 7 نظر / 143 بازدید
هانی شف

وای چه عالی....منم باید اینجوری کنم حتما..همین امشب

هانی شف

آلبته الان دیگه آخراشه و انبه خوبی تو بازار نیست..اون زردها عالین که اوایل میان....دیگه به آخرای مرداد و تو شهریور انبه ها کمرنگ و ریشه دار میشه....نه بابا کی می گه همیشه هست؟

مریم ه

اتفاقا مسعود اقا گاز زدن به هسته ی انبه خیلی هم کلاس دارد ولی البته کسی نباشد [خوشمزه]

زری*

سلام من پودر ژلاتین خریدم اون دسری که گذاشته بودی بیسکویت بود و...درست کنم الان دیدم پنیر داره وسطش فکر کنم دوست نداشته باشیم! بنظرتون اگه از اون دسرا که چهارشنبه سوری درست کرده بودین خوردیم..بذارم بین ژلاتین وبیسکوییت بد میشه؟!!

خانومی

کم کم غروب ماه خدا دیده می شود صد حیف از این بساط که برچیده می شود در این بهار رحمت و غفران و مغفرت خوشبخت آنکس است که بخشیده می شود عید سعید فطر بر شما مبارک باد

مژگان س

موافقم که اصل این رسپی به خوردن اون هستهاست[نیشخند]

ساره

من یه قیچی آشپزخونه دارم که مادرم برای پاک کردن ماهی و مرغ برام خریده بود اما من تنها استفاده ای که ازش میکنم برای دراوردن هسته انبه است. من و آقای همسر بعد از این که کاسه اول دواومد و بالاخره یکی برنده پیروز مسابقه شد و اون رو لیسید بعد با قسمت وسط دو تا دسته قیچی بجای انبر استفاده میکنیم. یعنی هسته خورده شده رو با اون قسمت میگیریم و تکون تکون میدیم تا کل هسته دربیاد. [چشمک]