بستنی سن‌مارکو: جایی که بستنی‌اش بستنی است

من که عاشق بستنی هستم و همیشه فریزر خانه‌ام پر بود از انواع بستنی. الان تقریبن سه سالی می‌شود که به ندرت در آن بستنی هست. دیگر این بستنی‌ها به دهانم مزه نمی‌کند. هوس بستنی که به سرم بزند، می‌روم آپادانا، خیابان مهناز، اول کوچه‌ی نهم که همون ایازی است. الان که زمستان است، تعداد طعم‌هایش کم شده است، حدود 10 طعم بیشتر ندارد. روزهای معمول بیش از 20 طعم بستنی دارید که انتخاب از میان‌شان، چالش بزرگ زندگی‌تان خواهد شد. راستی این بیست و اندی طعم همیشه هم ثابت نیستند، هر دفعه که بروید دو سه طعم تازه می‌بینید. بستنی‌هایی که با طعم‌دهنده طعم نگرفته است. در بستنی پسته‌ای، خود پسته است. در بستنی وانیلی، خود وانیل فرانسوی و در بستنی لیمو و نعناع خود لیموی سنگی و نعنای تازه. همین است که ارزش رفتن را دارد.

اگر اهل قهوه هم باشید، قهوه هم می‌توانید بخورید. یا یک اسکوپ بستنی را داخل یک فنجان اسپرسو یا قهوه فرانسه بیندازید و حالش را ببرید. لمیک و لئو و سارمن هم بچه‌های باحالی هستند. خوش‌ذوق و اهل گپ و گفت. با کارشان عشق می‌کنند.

وقتی هم آنجا رفتید، اصلن به کالری و سلامتی و این جور چیزها فکر نکنید و تنها با خودتان شعر زیبای بورخس را زمزمه کنید و غرق در لذت خوردن بستنی بشوید.

اگر بتوانم یک بار دیگر زندگی کنم

می‌کوشم بیشتر اشتباه کنم

...

غروب‌های بیشتری را تماشا می‌کنم

از کوه‌های بیشتری صعود خواهم کرد

در رودخانه‌های بیشتری شنا خواهم کرد

جاهایی را خواهم دید که هرگز در آنها نبوده‌ام

بیشتر بستنی خواهم خورد، کمتر لوبیا

این شعر ترجمه‌ی محسن عمادی است. متن کامل آن خیلی جاها هست. من به یکی از آن جاها که فیلتر نیست، ارجاع داده‌ام. جایی که خود محسن عزیز آن را نشر داده باشد، نیافتم تا پیوندش را بگذارم.

/ 5 نظر / 102 بازدید
زری*

یکم ازسر کوچه ما اونورتر هم یکی باز شده که ما سه تا معتادش شدیم!البته هفته ای یه بار جیره مونه..و فکر نمیکنم اونطوریا که شما گفتین خوشمزه باشه..به ساندویچیه محل قدیم شماهم سرزدیم حتما بعدش به بستنی فروشی هم سر میزنیم!خدا بخواد تابستون

پریس

چقدر این دلخوشی های کوچک شیرین و دلپذیرن, مخصوصا وقتی اینطور جذاب روایت میشن.... به نظرم خیلی خوبه اگه گاهی دز مورد اینجور کافه ها یا رستوران های خاص بنویسین. مرسی.

سوفیا

تا چه ساعتی بازه معمولا؟ ما دیشب حدودای ساعت 9 رفتیم بسته بود.

ياسمن

مرسي آقاي سلطاني بابت معرفي بستني سن ماركو كه هر روز از جلوش رد ميشدم و توجهي بهش نداشتم!

متین

وای وای بستی تو زمستون خیلی دلچسبه یادمه دانش آموزی و دانشجویی ، خیابان مهدیه چه خوش میگذشت زیر بارش گلوله های خشگل برف بستی دایی (معروف بود تو همدان) با دوستان یستنی میخوردیم یادش بخیر