مربای زردک

آنچه لازم دارید

زردک / هویج فرنگی / شکر / خلال پسته / دارچین / هل

ریزه‌کاری‌ها

  • چوب دارچین استفاده کنید تا رنگ مربا تیره نشود.
  • خلال پسته برای زیباتر شدن مربا است و می‌توانید آن را حذف کنید.
  • هویج فرنگی هم برای رنگ نارنجی آن است در بین خلال‌های زردک جلوه‌گری کنند.
  • زردک را هویج ایرانی یا هویج قمی هم می‌گویند.
  • مربای زردک را می‌توانید به همراه مربای خلال پرتقال برای شیرین‌پلو استفاده کنید. البته حتمن آن را باید خلال کنید تا شکل آن به کار شیرین‌پلو بیاید.

تدارک خوردنی

زردک‌ها را با اسکاچ خوب تمیز کنید. زردک بر خلاف هویج فرنگی پوستش خیلی تمیز نیست و خاک در آن نفوذ می‌کند. برای همین بهتر است آن را با اسکاچ خوب بسابید تا تمیز شود. بعد از شستن زردک‌ها آنها را به بلندی و نازکی چوب کربیت خرد کنید. کمی هم هویج فرنگی را به همین شکل خرد کنید. مقدار هویج فرنگی بسته به نظر خودتان دارد. به نظر من بهتر است مقدارش کم باشد تا جلوه بیشتری در بین زردک‌ها داشته باشند.

برای هر لیوان خلال زردک حدود ۳ لیوان آب را با ۲ لیوان شکر روی شعله‌ی گاز بگذارید. چوب دارچین و چند هل درسته که پوسته آن را شکسته‌اید داخل آب و شکر بیندازید. بعد از این که شربت اندکی قوام گرفت، چوب‌های دارچین را از شربت خارج کنید. اگر دوست ندارید که هل‌ها هم در مربا باشد، آنها را هم از شربت بیرون بیاورید. خلال‌های زردک و هویج فرنگی را داخل شربت بیندازید و شعله را کم کنید تا مربا آهسته جوش بخورد. صبر کنید تا شربت مربا حسابی قوام بیاید و زیر شعله را خاموش کنید. خلال پسته را داخل مربا بریزید و هم بزنید. بگذارید مربا کاملن سرد شود و روز بعد آن را در شیشه‌ای که درش محکم بسته می‌شود، بریزید. برای این که خیال‌تان از کپک زدن مربا راحت شود، قابلمه بزرگی را پر از آب کنید و بگذارید بیاید. شیشه‌های مربا را که درشان را حسابی محکم کرده‌اید در آب جوش بگذارید و یکی دو دقیقه بجوشانید تا پاستوریزه شود.

خاطره‌های خوردن و پختن

من عاشق زردک هستم. از هویج فرنگی شیرین‌تر و نرم‌تر است و همین خوشمزه‌ترش می‌کند. قدیم‌‌ترها وقتی قم می‌رفتم روی همه‌ی چرخ‌ها زردک بود، آب‌میوه‌فروشی‌ها هم آب زردک داشتند و وقتی می‌گفتی آب‌ هویج می‌خواهم، یک لیوان آب زردک بهت می‌دادند. این قدر زردک با قم عجین بود که به آن هویج قمی می‌گفتند. الان که زردک حهانی شده است، به آن هویج ایرانی می‌گویند. این جهانی شدن زردک کمکی به رواج خوردنش نکرده است. الان در قم هم زردک سخت پیدا می‌شود. در تهران مغازه‌های کمی زردک دارند و قیمت آن در مقایسه با هویج فرنگی معکوس شده است. پیشتر هویج فرنگی از زردک گران‌تر بود اما اکنون زردک کم و گران‌تر از هویج فرنگی است.

 

  *** اگر خوردنی خودتان را با این شیوه درست کردید، عکس آن برای من ایمیل کنید تا همین‌ جا بگذارم. به خصوص اگر جور دیگری درست کردید، حتمن بگویید تا شیوه خاص شما را هم یاد بگیریم. ممنون از لطف‌تان ***

/ 2 نظر / 444 بازدید
farzane

به به چه فعال......................خیلی خوشگله هسته زردالوهم (بدون پوست) بندازید توش خوشمزه میشه مامانه من میندازه تو مربا ها خیلی خوشمزه میشه

الهه

شما زردک رو از کجای تهران می خرید؟ من تابه حال شکلش هم ندیدم