سمبوسه

آنچه لازم دارید

نان لواش نرم / پیاز / گوشت چرخ کرده / سیب زمینی / جعفری / رب گوجه فرنگی / نخود فرنگی

ریزه‌کاری‌ها

  • برای مواد داخل سمبوسه می‌توانید از هر چیزی که دوست دارید استفاده کنید.
  • نان لواش حتمن باید کاملن نرم، یک‌دست و بدون سوراخ باشد.
  • می‌توانید سیب‌زمینی‌ها را ریز کنید و سرخ کنید. اما با این کار غذای‌تان خیلی چرب می‌شود. بهتر است این کار را نکنید.
  • رب گوجه فرنگی را کمی با آب داغ مخلوط کنید تا رقیق شود و بهتر با مواد آغشته شود.
  • پیچیدن سمبوسه کار ساده‌ای است، اما توضیحش بدون عکس تقریبن ناممکن است. دفعه‌ی دیگر که درست کردم، عکس مرحله‌ای پیچیدن را می‌گیرم و به اینجا اضافه می‌کنم.
  • به جای گوشت می‌توانید از سینه‌ی مرغ هم استفاده کنید.
  • با حذف گوشت و مرغ و اضافه کردن سبزی‌جات می‌توانید یک غذای گیاهی داشته باشید

تدارک خوردنی

اول سیب‌زمینی و نخود فرنگی را آب‌پز کنید و کنار بگذارید. پیاز را خرد کنید و تاب بدهید. بعد از این که پیازها طلایی شدند، گوشت را اضافه کنید و تفت بدهید تا رنگ گوشت‌ها عوض شود. نمک، زردچوبه و ادویه‌هایی که دوست دارید به گوشت اضافه کنید. سیب‌زمینی‌ها پخته را خرد کنید و به همراه نخود فرنگی و جعفری خرد شده به گوشت اضافه کنید و یکی دو دقیقه تفت بدهید. اندکی رب گوجه فرنگی هم به آن بزنید. مواد داخل سمبوسه آماده است.

الان نوبت پیچیدن سمبوسه‌هاست. نان لواش را از عرض باید ببرید. هر برش نان حدود 10 در 30 سانتی‌متر. از مراحل پیچیدن عکس نگرفته‌ام. برای همین آن را کشیده‌ام.

از روی عکس می‌تونید روش پیچیدن سمبوسه رو ببینید. به ترتیب شماره عکس‌ها کار پیچیدن را دنبال کنید. خط هر تصویر محل تا زدن نان را نشان می‌دهد. باید به نحوی نون را تا بزنید که شکل بعدی درست بشه. مرحله‌ی چهار ضروری نیست اما کار را راحت‌تر می‌کند. قسمتی که در مرحله‌ی 5 دیده نمی‌شود را ببرید تا در سمبوسه راحت‌تر بسته بشود. وقتی به مرحله‌ی پنجم رسیدید، داخل قیف نان مواد سمبوسه را می‌ریزید و به مرحله‌ی ششم می‌روید. در مرحله‌ی ششم، قسمت زرد رنگی که در تصویر 5 دیده می‌شود را داخل قیف می‌کنید تا سمبوسه بسته شود.

قسمت آخر کار هم سرخ کردن سمبوسه‌هاست. سمبوسه را می‌توانید با چند جور چاشنی بخورید. چاشنی تمر هندی که با صاف کردن تمر هندی درست می‌شه؛ سس گوجه فرنگی که کمی تند باشد؛ یا چاتنی سبزیجات که یک جور چاشنی هندی است. و یا هر جور چاشنی دیگری که دوست دارید. روش درست کردن این چاتنی سبزی‌جات را به زودی می‌نویسم. اگر یادم رفت لینکش کنم، برای خواندنش به بخش چاشنی‌ها بروید و پیدایش کنید.

خاطره‌های خوردن و پختن

سمبوسه پایه‌ی مهمونی‌های ما بود. الان یک سال و اندی می‌شه که برای مهمونی‌ها درستش نکردم. دوباره باید به این سنت برگردم. بچه‌ها خیلی دوست داشتند و مهم‌تر این که از اول تا آخر مهمونی می‌شد خوردش. البته باید توی چند تا ظرف می‌چیدم و همه رو یک‌جا نمی‌آوردم، چون همون ساعت اول همه‌اشون تموم می‌شد. توی سه مرحله خیلی خوبه. مرحله‌ی اول قبل از شام به عنوان پیش‌غذا، مرحله‌ی دوم یکی دو ساعت بعد از شام. و مرحله‌ی سوم بعد از مرحله‌ی اول مافیا که حدود یک نیمه‌شب شده. حتمن دوباره می‌یارمش تو میدون این سمبوسه رو.

***اگر خوردنی خودتان را با این شیوه درست کردید، عکس آن برای من ایمیل کنید تا همین‌ جا بگذارم. به خصوص اگر جور دیگری درست کردید، حتمن بگویید تا شیوه خاص شما را هم یاد بگیریم. ممنون از لطف‌تان***

/ 8 نظر / 450 بازدید
mania

وای که من عاشق سمبـــــــــــــــــوسه م....... اصن جنوبه و سمبوسه...... مخصوصا با هــات سس.... [گل][گل]

هانی شف

خیلی هم عالی...خوشحالم که بازم هستین

ندا

سلام . به به شما چه آقای خوش سلیقه ای هستین . خوش بحال آزاده خانم . [شوخی][شوخی] تند تند دستور غذا بزارین لطفاً مرسی . بوسسسسسسسس

مهسا

مسعود جان خیلی عالی بود مخصوصا بخش نحوه پیچیدنش من همیشه با این بخش مشکل دارم و موافقم که برای میهمانیها در سه مرحله می چسبه و چقدر اون مافیا برای من خاطره انگیز شد یک قرار بگذاریم ایندفعه خونه ما مافیا ...

shakiba

سلام آقا مسعود خوبین؟؟؟دلم خیلی براتون تنگ شده بود همچنین واسه کارها و عکسای زیباتون.دستتون درد نکنه

Gilda

ممنون بابت این رسپت خوشمزه بسیار لذیذ

ندا

من سنبوسه رو درست کردم توش سیر تازه هم خورد کردم ریختم خییییللللللییی خوشمزه شد . بردم برای BF احمق بیشعور بی احساس گفت همینارو میخوری که تپل می شی [عصبانی][عصبانی][عصبانی]

اقاقیا

خسته نباشید ،واقعا دستتون درد نکنه،من همیشه با پیچیدن سمبوسه مشکل داشتم ولی با توضیحات مصور شما کامل یاد گرفتم.