لذت پختن

 آش‌خونه‌ی مسعود و آزی

مربای قیسی

پختِ مسعود سلطانی


آنچه لازم دارید

قیسی / شکر / هل / خلال پسته

ریزه‌کاری‌ها

  • قیسی‌هایتان شیرین اما سفت باشد.
  • قیسی خوشمزه‌تر از زردآلو است. توضیح تفاوت آنها خیلی سخت است، بی‌خیال آن بشوید. یک دانه بخورید، شیرین و خوشمزه باشد.
  • برای این که قیسی‌ها شکل خودشان را حفط کنند، بسیاری آنها را آهک‌اندود می‌کنند. اما با این کار طعم مربا عوض می‌شود. من دوست ندارم، برای همین راه میانه‌ای پیدا کردم که تا حدی شکل قیسی حفظ می‌شود، فقط تاحدی.

تدارک خوردنی

قیسی‌ها را نصف کنید و هسته‌هایش را در بیاورید. آنها را در ظرفی که می‌خواهید مربا درست کنید، بچینید و روی آنها شکر بپاشید. برای مربا برای هر کیلو میوه، یک کیلو شکر لازم است. میوه‌های شیرین‌تر کمی کمتر. بسته به ذایقه‌اتان می‌توانید مقدار شکر را کم یا زیاد کنید. بعد از یک ساعت که قیسی‌ها را شکرپاش کردید. روی آن مقداری آب بریزید. برای یک کیلو قیسی، حدود نیم لیتر تا کمی بیشتر آب بریزید و آن را روی گاز بگذارید. یک قاشق غذاخوری هل کوبیده اضافه کنید. بعد از حدود 15 تا 20 دقیقه که از پخت قیسی‌ها گذشت، قیسی‌ها را از درون شربت در بیاورید و کنار بگذارید. بگذارید تا شربت همچنان بجوشد تا قوام بیاید. بعد از قوام پیدا کردن شربت، مقداری خلال پسته درون شربت بریزید و بگذارید دو سه جوش بزند. قیسی‌ها را داخل شربت بریزید. وقتی مربا سرد شود، خوردنی است.

این هم هلی است که به مربا زده‌ام

قیسی

خاطره‌های خوردن و پختن

این اولین مربایی است که تا به حال درست کرده‌ام. اولین مربای قیسی نه، اولین مربای هر چیزی که تصورش را بکنید. خودم راضی هستم. هر چند شکل ظاهری قیسی‌ها حفظ نشد، اما از این که طعم واقعی خودش را دارد، لذت می‌برم. طعم ترش وشیرین دارد. برایش غیر از صبحانه، یک نقشه دیگر هم دارم. می‌خواهم تارت قیسی درست کنم و این مربا به کارم می‌آید. زیاد شیرینش نکردم و شکرش را کمتر زدم و برای این کار خیلی خوب است.

آب کمی زیاد ریخته بودم، یکی دو دقیقه بعد متوجه شدم. با یک لیوان دسته‌دار، نزدیک یک لیوان از آب اضافه را از قابلمه برداشتم. نوشیدنی شام جور شد؛ شربت قیسی. عالی بود. «بر بوی پسته آمد و بر شکر اوفتاد.»

*** اگر خوردنی خودتان را با این شیوه درست کردید، عکس آن برای من ایمیل کنید تا همین‌ جا بگذارم. به خصوص اگر جور دیگری درست کردید، حتمن بگویید تا شیوه خاص شما را هم یاد بگیریم. ممنون از لطف‌تان ***

   + مسعود سلطانی - ۱۳٩۱/٥/٢٤