لذت پختن

 آش‌خونه‌ی مسعود و آزی

نان سیر و زنجبیل پنیری

پختِ مسعود سلطانی


آنچه لازم دارید

نان / سس سیر و زنجفیل / روغن زیتون / پنیر گودا یا اسرم / مرزه‌ی خشک / روغن کنجد بوداده / کنجد / تخم گشنیز

ریزه‌کاری‌ها

  • پنیری که با حرارت آب نشود، برای این غذا مناسب‌تر است. قرار نیست که پنیر آب شود.
  • مرزه‌ی خشک را می‌توانید یکی دو دقیقه آخر اضافه کنید تا رنگ سبزش حفظ شود.
  • مدت گریل کردن را بسته به میزان سوخاری نان که دوست دارید، کم و زیاد کنید.
  • روغن کنجد بوداده با این روغن‌های کنجد معمول فرق دارد. عطر بو داده این کنجد بسیار زیاد است و به عنوان طعم‌دهنده به کار می‌رود. سخت گیر می‌آید. من به تازگی بعد از مدت‌ها جستجو پیدا کردم. اما یک شیشه آن را مدت‌ها خواهید داشت.

تدارک خوردنی

نان را به صورت ورقه‌ای ببرید. روی آن کمی روغن زیتون بزنید. اندکی هم روغن کنجد بوداده هم بزنید. بعد یک قاشق مرباخوری سس سیر و زنجفیل روی نان بمالید تا همه جای نان را بگیرد. پنیر را روی نان‌ها رنده کنید. اندکی مرزه‌ی خشک، کنجد، تخم گشنیر و فلفل سیاه هم روی نان‌ها بپاشید. نان‌ها را مدتی در گریل بگذارید. نان سوخاری می‌شود و بسیار خوشمزه.

 

خاطره‌های خوردن و پختن

این خوردنی ساده دو خاطره دارد. شب قبلش برای رفتن آرش فرودگاه رفته بودیم. صبح که برمی‌گشتیم، رفتیم فروشگاه شهروند بیهقی که 24 ساعته است، نان خریدیم که صبحانه بخوریم، البته بعد از چند ساعت خواب. ساعت حدود 11 صبحانه خوردیم. یکی از خوردنی‌های صبحانه این تست سیر و زنجبیل بود. خاطره‌ی دومش برمی‌گردد به همین سس سیر و زنجبیل که بیتا کریم‌پور زحمت از هند آوردنش را کشیده است. درست کردن این سس زیاد سخت نیست، هر وقت چند بسته‌ای که بیتا آورده است تمام شود، درست می‌کنم و شیوه‌ی تدارکش را هم خواهم نوشت.

عکس این غذا که در صفحه‌ی فیس‌بوک سفره ایرانی منتشر شد. پوپک به نکته‌ای اشاره کرد که من متوجه آن نشده بودم و آن شکل این نان سیر و زنجبیل بود. شکل نان کپک‌زده. برای همین. امشب که دوباره آن را درست کردم. به جای سبزی و کنجد که موقع گریل کردن سیاه می‌شوند. روی پنیرها گوجه فرنگی زدم. شکل متفاوتی شد. مزه‌اش هم کمی متفاوت شد اما نه چندان زیاد. چون طعم غالب همان سیر و زنجبیل است.

 

 

*** اگر خوردنی خودتان را با این شیوه درست کردید، عکس آن برای من ایمیل کنید تا همین‌ جا بگذارم. به خصوص اگر جور دیگری درست کردید، حتمن بگویید تا شیوه خاص شما را هم یاد بگیریم. ممنون از لطف‌تان ***

   + مسعود سلطانی - ۱۳٩۱/٥/٢٠