لذت پختن

 آش‌خونه‌ی مسعود و آزی

خرمای لندو

پختِ مسعود سلطانی


آنچه لازم دارید

خرما / گندم پوست گرفته / کنجد

ریزه‌کاری‌ها

  • هر هفت هشت ساعت یک بار آب گندمی را که خیس کرده‌اید عوض کنید تا بو نگیرد. خیس کردن گندم باید 24 تا 48 ساعت باشد.
  • با این روشی که نوشته‌های ناقص اینترنتی یاد گرفته‌ام و ممکن است درست هم نباشد. گندم‌ها سفت و دندان‌بر می‌شوند. آزاده پیشنهاد کرد به جای گندم پوست گرفته از پرک گندم استفاده کنیم. دیگر خیس کردن نمی‌خواهد و تنها آنها را بو می‌دهیم. دندان‌بری آن خیلی کم می‌شود. مریم هم در بخش دیدگاه‌ها همین پیشنهاد را داده است. دفعه بعد این جوری درست می‌کنم. به نظرم خیلی بهتر است.
  • وقتی لندو آماده شد، می‌توانید آنها را به اندازه یک گردو، قلقلی کنید و در کاسه‌های روغنی بگذارید. این روش قلقلی کردن، شیوه‌ی مرسوم سیستانی‌ها برای درست کردن لندو است. به جز این که در کاسه روغنی نمی‌گذارند.

تدارک خوردنی

هسته‌ی خرماها را در بیاورید و آنها را مخلوط کنید. اگر خرمایی استفاده می‌کنید که شیره‌ی کمی دارد و به راحتی به شکل خمیری در نمی‌آید.. اندکی آب به آن اضافه کنید و روی گاز بگذارید و هم بزنید. در ظرف را بگذارید تا بخار آب راحت در خرماها نفوذ کند. به این ترتیب خرماها نرم می‌شود. خرماها را هم بزنید تا خمیری یک دست داشته باشید. گندم پوست گرفته را که دست کم یک روز کامل خیس کرده‌اید، در سبد بریزید تا آیش خارج شود. گندم‌های خیس کرده را بو بدهید. ابتدای بو دادن، چون گندم خیس است به ظرف می‌چسبد و یاد مدام آن را از ظرف جدا کنید. بو دادن را آن قدر ادامه بدهید تا گندم‌ها رنگ بگیرد. گندم‌های بو داده و کنجد را به خرمای له شده اضافه کنید و هم بزنید تا با هم مخلوط بشوند.

لندو آماده است. آن را به شکل لوله‌ای یا تخت در بیاورید و فشرده کنید. آن را در یخچال بگذارید تا سفت شود. یکی دو ساعت بعد، لندو را در اندازه‌های لقمه‌ای ببرید و در کاسه روغنی بگذارید.

خاطره‌های خوردن و پختن

لندو یک خوردنی خرمایی سیستانی است. این خوردنی را به تصادف در یک فروم دیدم. خیلی توضیح سرراستی درباره‌ی شیوه درست کردن لندو نداده بود. آخرش هم گفته بود که شک دارد، این جوری باشد. برایم جالب بود، لندو را گوگل کردم. اما چیز زیادی پیدا نکردم. در سایت بنیاد نیمر‌وز عکس خوبی از لندو گذاشته بود که از روی آن و شیوه‌ی تدارکی که پیدا کرده بودم، می‌شد فهمید که داستان درست کردن لندو چگونه است. در چند دستوری که پیدا کردم، از نوع خرما نگفته بود. من از خرمای خاسویی استفاده کردم. این خرماها کمی خشک بود و با اضافه کردن کمی آب و گرم کردن خرماها، آن را به شکل خمیری در آوردم. شما نیز می‌توانید از هر نوع خرمایی که خواستید استفاده کنید.

*** اگر خوردنی خودتان را با این شیوه درست کردید، عکس آن برای من ایمیل کنید تا همین‌ جا بگذارم. به خصوص اگر جور دیگری درست کردید، حتمن بگویید تا شیوه خاص شما را هم یاد بگیریم. ممنون از لطف‌تان ***

   + مسعود سلطانی - ۱۳٩۱/٥/۱٢