لذت پختن

 آش‌خونه‌ی مسعود و آزی

میگو و سبزیجات‌

 

پخت ِمسعود سلطانی


آنچه لازم دارید

میگو / رشته‌ی نودل برنج یا لوبیای سویا/ تره‌ی فرنگی / سیر تازه / کرفس / قارچ / جوانه‌ی ماش / فلفل دلمه‌ای رنگی / سس سویا / روغن کنجد بوداده

ریزه‌کاری‌ها

  • از ماهی‌تابه‌ی چینی استفاده کنید تا سرعت تفت زیاد باشد و سبزی‌ها طعم تفت دادن بگیرند و تردی خود را هم حفظ کنند.
  • ادویه را پیش از ریختن میگو، به غذا بزنید و همراه میگوها تفت بدهید. ادویه‌ی مناسب اندکی فلفل سیاه است.
  • نودل‌هایی که در بیشتر مغازه‌ها هست، برای این غذا بد نیست اما نوع بهتر آنهایی هستند که شفاف هستند و از روی بسته‌بندی هم قابل دیدن است. به راحتی نمی‌توان فهمید که این نودل‌ها از برنج هستند یا لوبیای سویا؛ چون روی‌شان تنها به زبان تایلندی نوشته شده است. و بعید می‌دانم شما تایلندی بلد باشید. اما بعد از پخته شدن می‌توانید متوجه شوید، چون طعم‌شان با هم فرق دارد.
  • هنگام پختن نودل کمی روغن به آب آن اضافه کنید، ولی نمک نزنید. سس سویا به اندازه‌ی کافی شور هست.
  • برای تزیین می‌توانید اندکی کنجد روی غذا بپاشید. کنجد سیاه هم طعم و هم رنگ بهتری به غذا می‌دهد.
  • روغن کنجد بوداده با روغن کنجد معمولی فرق دارد. شیشه‌های آن کوچک است و سخت پیدا می‌شود. رنگ تیره‌ای دارد و با روش خاصی طعم و بوی متفاوتی گرفته است.
  • اگر اهل غذای گیاهی هستید، با حذف میگو و اضافه کردن چند سبزی دیگر، مثل هویج ایرانی و فرنگی، غذایی گیاهی خواهید داشت. این غذای گیاهی را می‌توانید در کنار اغلب غذاهای دریایی داشته باشید یا غذای دریایی خود را در آن بریزید.

تدارک خوردنی

یک فلفل دلمه‌ای رنگی (از رنگ‌های مختلف ولی روی هم یکی)، یک بوته‌ی سیر تازه و ساقه‌ی آن، دو بوته‌ی تره فرنگی را دراز و باریک خرد کنید. حدود 8 تا 10 قارچ متوسط را هم ورقه‌ای کنید. آنها را به همراه جوانه‌ی ماش با شعله‌ی زیاد تفت بدهید. میگو را بعد از دو دقیقه تفت دادن سبزی‌ها اضافه کنید و به تفت دادن ادامه دهید. بعد از سه چهار دقیقه، اندکی سس سویا به آن اضافه کنید. نودل را هم که پیش‌تر پخته‌اید، آب‌کش کنید و به آن اضافه کنید و هم بزنید. اندکی از آب نودل را هم به آن اضافه کنید تا کمی غذایتان آب غلیظ داشته باشد. چند قطره روغن کنجد بو داده روی غذا بریزید و آن را در ظرف بکشید.

   + مسعود سلطانی - ۱۳٩۱/۳/۱۸