لذت پختن

 آش‌خونه‌ی مسعود و آزی

کشک بادمجان با کشک دست‌ساب گوسفندی

پختِ مسعود سلطانی


آنچه لازم دارید

بادمجان / کشک گوسفندی / سیر سبز تازه / نعنا / پیاز / گردو

ریزه‌کاری‌ها

  • بادمجان کبابی خیلی بهتر از بادمجان سرخ‌شده است. کباب کردن بادمجان در خانه خیلی ساده است. چند سوراخ کوچک با نوک چاقو به بادمجان‌ها بدهید. شعله‌پخش کن را روی گاز بگذارید و بادمجان‌ها را روی آن بچینید. شعله‌ی گاز کم باشد تا آهسته کباب شود. طبیعی است که باید آنها را بچرخانید و دو طرفش را کباب کنید. سوراخ کردن بادمجان برای این است که فشار هوای گرم داخل بادمجان باعث ترکیدن آن نشود.
  • کشک را هم اگر گوسفندی باشد و خودتان بسابید که عالی است. من همیشه این کار را می‌کنم. سندش را هم در همین پست آورده‌ام.
  • به جای سیر سبز تازه می‌توانید سیر معمولی هم بزنید. ولی خب سیر تازه خیلی خوشمزه‌تر است.

تدارک خوردنی

بادمجان‌ها را روی گاز با شعله‌ی پایین کباب کنید. بادمجان‌ها که کباب شد، پوست‌شان را بکنید و به اندازه‌ی حبه‌ی قند خرد کنید. پیاز خلالی و سیر سبز خرد شده را با هم تفت بدهید. پیاز و سیر که طلایی شد، بادمجان‌های خرد شده را اضافه کنید و خوب تفت‌شان بدهید.بادمجان‌های کبابی تفت داده شده را در ظرف بکشید، روی آن نعنا داغ و کشک بریزید. گردوی پودر شده را هم روی آن بپاشید. کنارش هم باید یک نان سنگک برشته داشته باشید تا لذت‌تان تمام و کمال باشد.

خاطره‌های خوردن و پختن

قصه‌ی این خوردنی فقط داستان کشک سابیدن من است. اولش فکر می‌کنی، خب ساده است اما کلی وقت می‌برد و از کت و کول می‌افتی.

 

***اگر خوردنی خودتان را با این شیوه درست کردید، عکس آن برای من ایمیل کنید تا همین‌ جا بگذارم. به خصوص اگر جور دیگری درست کردید، حتمن بگویید تا شیوه خاص شما را هم یاد بگیریم. ممنون از لطف‌تان***

   + مسعود سلطانی - ۱۳٩۱/۱٢/٢۳