لذت پختن

 آش‌خونه‌ی مسعود و آزی

هویج پلو

پختِ آزاده وساقی


آنچه لازم دارید

برنج / سینه‌ی مرغ / هویج / شکر

ریزه‌کاری‌ها

  • می‌توانید شکر نزنید، هویج فرنگی شیرین نیست و اضافه کردن یک قاشق شکر بد نیست.
  • دارچین را هم می‌توانید نزنید، اما ترکیب طعم و عطر دارچین و جوز هندی فوق‌العاده است، خودتان را محروم نکنید.
  • اگر هویج ایرانی (قمی) داشتید، نصف آن را هویج ایرانی بریزید. رنگ زرد هویج ایرانی با نارنجی هویج فرنگی چهره‌ی زیباتری به غذایتان می‌دهد. در ضمن هویج ایرانی بسیار شیرین‌تر از هویج فرنگی هستند. آن موقع دیگر حتمن از اضافه کردن شکر صرف‌نظر کنید. یک نکته‌ی دیگر را هم باید در مورد هویج ایرانی بگویم. هویج ایرانی نرم‌تر از هویج فرنگی است. برای همین کمی دیرتر از هویج فرنگی داخل تابه بریزید.
  • ما چند تا پسته هم از زمانی که پسته هنوز ارزان بود، داشتیم، نصف‌شان کردیم و داخل مرغ و هویج انداختیم. با این قیمتِ پسته، فکر نکنم دیگر بتوانیم از این کارها بکنیم. همه‌ی پسته‌ها را هم سوا کردم و در همین ظرف برای عکس گرفتن گذاشتم. بالاخره پسته داشتن غذا این روزها کلی پز دادن دارد.

تدارک خوردنی

سینه‌ی مرغی را که با یک پیاز کوچک و یک برگ بو آب‌پز کرده‌اید، ریش کنید. هویج خلال شده را با کمی شکر و یک قاشق مرباخوری آب‌لیمو در تابه تفت بدهید تا هویج‌ها نرم شوند. مرغ‌های ریش‌شده را به تابه اضافه کنید. کمی هم زعفران و جوز هندی ونمک به آن بیفزایید و هم بزنید.

قبل از این که شروع به تفت دادن هویج‌ها بکنید، برنج را هم روی آتش بگذارید. تقریبن وقتی مرغ و هویج آماده شود، وقت آب‌کش کردن برنج شده است. موقع دم کردن مرغ و هویج را لابلای برنج بگذارید. اگر دوست داشتید روی مرغ و هویج هر لایه کمی دارچین بزنید.

خاطره‌های خوردن و پختن

چند روزی بود که در وبلاگ‌ها و صفحه‌های آشپزی فیس‌بوک پر بود از هویج پلو. همین جود با خودمان داشتیم فکر می‌کردیم، چرا این گونه است که آزاده گفت امشب می‌خواهد هویج پلو درست کند. آن هم به این دلیل که در گپ و گفت با علیا اسمش آمده بود. و البته با مکاشفه روش مادربزرگش که سال‌ها پیش هویج پلویش را خورده بود. بعد که روش‌های دیگران را خواندم، دیدم کمی تفاوت دارد و بد نیست که واریته‌ی آزاده را هم بنویسم.

***اگر خوردنی خودتان را با این شیوه درست کردید، عکس آن برای من ایمیل کنید تا همین‌ جا بگذارم. به خصوص اگر جور دیگری درست کردید، حتمن بگویید تا شیوه خاص شما را هم یاد بگیریم. ممنون از لطف‌تان***

   + مسعود سلطانی - ۱۳٩۱/۱٢/۱۳