لذت پختن

 آش‌خونه‌ی مسعود و آزی

املت فلفل رنگی


پختِ مسعود سلطانی


آنچه لازم دارید

فلفل رنگی (زرد، قرمز و نارنجی) / تخم مرغ / پیاز / کنجد سیاه

ریزه‌کاری‌ها

  • از فلفل سبز استفاده نکنید. فلفل سبز هم از نظر طعم و هم از نظر تردی، متفاوت است.
  • کنجد سیاه طعمش با کنجد سفید متفاوت است. می‌توانید از کنجد سفید هم استفاده کنید و یا آن را حذف کنید.
  • به جای روغن از کره استفاده کنید. نه کالری‌اش فرقی می‌کند و نه از نظر سلامتی متفاوت است. طعمش خیلی بهتر است.

تدارک خوردنی

تدارک این خوردنی ساده است. اول پیازها را خلالی می‌کنید و تفت می‌دهید. وقتی آب پیاز کم شد، اندکی زردچوبه (اگر دوست دارید)، نمک و فلفل اضافه می‌کنید. فلفل‌ها را که خلالی و بلند خرد کرده‌اید اضافه می‌کنید. فلفل‌ها را با شعله‌ی بالا تفت بدهید تا طعم تفتیده شدن بگیرد اما همچنان ترد بماند. دو سه دقیقه بعد، تخم مرغ‌ها را اضافه کنید و هم بزنید. وقتی تخم‌مرغ‌ها بست و نزدیک به برداشتن غذا از روی گاز رسیدید، کنجدهای سیاه را روی آن بپاشید.

خاطره‌های خوردن و پختن

املت غذای فوق‌العاده‌ای است. بهترین املت‌پزها کسانی هستند که هیچ دو املت‌شان شبیه هم نیست؛ هر چه طعم و شکل و عطر املت‌های متغیرتر باشد، کارتان درست‌تر است. اصولن املت غذایی است که قرار است حس شما را از لحظه‌ی پختن بازتاب بدهد. این که تندش کنید یا تنها نمک بزنید یا زیره و تخم گشنیز، کنجد یا شوید یزنید، بسته به حس و حال‌تان دارد. نسبت مواد و تخم‌مرغ هم همین‌طور است. من این املت را وقتی درست کردم که با آزاده جر و بحث کرده بودم. بی‌حوصله بودم و به هیجان و رنگ احتیاج داشتم. نتیجه‌اش شد این املت. مثل آب برای شکلات را که یادتان هست، املت برای من تداعی‌گر حس آن قصه است.

***اگر خوردنی خودتان را با این شیوه درست کردید، عکس آن برای من ایمیل کنید تا همین‌ جا بگذارم. به خصوص اگر جور دیگری درست کردید، حتمن بگویید تا شیوه خاص شما را هم یاد بگیریم. ممنون از لطف‌تان***

   + مسعود سلطانی - ۱۳٩۱/۱٠/٢٤