لذت پختن

 آش‌خونه‌ی مسعود و آزی

مربای هویج و معجونی معجزه آسا

 

پخت ِ اعظم بانو


اینها را از جایی بیابید

هویج، هر مقدار که صلاح می‌دانید/ شکر، به همان مقداری که هویج را صلاح دانسته‌اید / آب/ آب نارنج تازه یا آب لیمو/ هل

سپس، پخت و پز

هویج‌ها را شسته و پوست روی آنها را با یک چاقو بتراشید. سپس با رنده درشت، آنها را رنده کنید. هویج‌های رنده شده را در ظرفی که می‌خواهید مربا را در آن بجوشانید، بریزید. شکر را به هویج اضافه کرده و درب ظرف را ببندید و بگذارید حدود یک تا دو ساعت بماند. بعد از این مدت شگفت‌زده خواهید شد که ببینید بدون آن که به ترکیبتان قطره‌ای آب اضافه کرده باشید، ظرفتان پر از آب شده است. شکرها، آب شده و با هویج‌ها مخلوط شده‌اند. در این هنگام مثلا برای نیم کیلو هویج یک پیمانه آب دیگر به ظرف اضافه کنید و آن را روی شعله ملایم بگذارید تا هویج‌ها پخته و آب آن قوام بیاد. وقتی از پخته شدن هویج‌ها مطمئن شدید، می‌توانید یک قاشق آب نارنج یا آب لیمو را نیز به مربا اضافه کنید. آب نارنج برای آن است که از شکرک شدن مربا در آینده جلوگیری کند. و اما هل! هل‌ها را بکوبید و در یک قوری با آب کم دم کنید و آب آن را با کمک یک صافی به مربا اضافه کنید تا مربایتان عطر هل را داشته باشد اما دانه‌های سیاه هل رنگ مربا را ضایع نکند. برای آن که ببینید مربا آماده است یا نه، یک قاشق از آن را در ظرفی بریزید و بگذارید ختک شود. اگر میزان سفتی آن به نظر مناسب بود، شعله را خاموش کنید.

در انتها بگذارید مربا کاملا سرد شود و بعد آن را در شیشه یا ظرف مخصوص نگهداری بریزید.

و اما، فوت و فن

  • لازم است مربا با شعله کم پخته شود تا هویج آن پخته و آب اضافیش تبخیر شود. اگر شعله را زیاد کنید، شکرک شدن مربا را در آینده رقم زده‌اید. مربا پختن نیاز به حوصله دارد، اگر گمان می‌برید که ندارید، پخت آن را رها کنید و به مغازه بروید و یک به اصطلاح مربای آماده بخرید.
  • به هنگام  پخت مربا، اطراف ظرفتان، شکرهای خشک شده خواهید داشت، با آنها کاری نداشته باشید. سعی نکنید آنها را پاک کنید و به آن چه در حال جوشیدن است اضافه کنید. اگر شکرک‌هایی را که هنگام پخت مربا ایجاد می‌شود به ظرف برگردانید، احتمال شکرک شدن مربا را در آینده بالا خواهید برد. یا تا انتها، به آنها کاری نداشته باشید یا با یک دستمال نم‌دار، آنها را پاک کنید.
  • از ریختن آب زیاد در مربا پرهیز کنید که آخرش گرفتار تبخیر آب اضافی نشوید و رنگ مربای‌تان نیز تیره نشود.
  • بعضی‌ها به مربای هویج خلال پسته و بادام اضافه می‌کنند. من دوست ندارم و این کار را نکردم. اما اگر شما دوست دارید حداکثر  10 دقیقه خلال‌ها را با مربا بجوشانید تا کمی نرم شود. میزان آن هم به سلیقه‌تان بستگی دارد.
  • بعضی‌ها می‌گویند مربا در ظرف لعابی یا مسی بهتر می‌شود، مثلا خوش‌رنگ‌تر! من فقط ظرف چدنی نچسب داشتم  و در همان پختم و این را که می‌گویند امتحان نکردم.
  • برای خوش‌رنگ شدن مربا، کف ایجاد شده به هنگام پخت را بگیرید.
  • با یک جست‌و‌جو در اینترنت یا اغلب کتاب‌های آشپزی، با ترکیب‌های مختلف و گاه غیر عادی مواجه خواهید شد. این که به کدام یک اعتماد کنید، حکایتی دارد. من آنهایی را که آهک به مربا زدند را یکسره رد کردم. چون اگر بخواهم آهک
    بخورم که اصلا مربا نمی‌خورم یا حداقل این همه زحمت به خودم نمی‌دهم، می‌روم یک شیشه مربای آماده می‌گیرم در دو دقیقه و تمام! من ترکیب دقیق را از فردی که می‌دانستم مرباپز است (مامان) پرسیدم و خب امتحان کردم و این ترکیب برای من که در حال تجربه آشپزی هستم، جواب داد.

معجون معجزه‌آسای مربا و گردو

حالا که مربای هویج در خانه دارید، مقداری گردو را نیز آسیاب کنید و به مربا اضافه کنید. این معجون مقوی و بسیار لذیذ است و به همراه نان یک صبحانه کامل است. این ترکیب که در خانه ما به مربا و گردو شهرت دارد با مربای بالنگ نیز عالی می‌شود. مسعود با این معجون خاطرات زیادی دارد، می‌دانم و من نیز!