لذت پختن

 آش‌خونه‌ی مسعود و آزی

کاری قارچ و مرغ

پخت آزاده وساقی


آنچه لازم دارید

سینه‌ی مرغ / قارچ / نخود فرنگی / پیاز / سیر / ادویه‌ی کاری

ریزه‌کاری‌ها

  • انتخاب ادویه‌ی کاری موضوع بسیار مهمی است. باید نوعی را انتخاب کنید که با اضافه کردنش کمی لعاب به کاری بدهد. طعمش را هم متناسب با ذایقه‌اتان انتخاب کنید. من نوع تندتر آن را دوست دارم. اگر تند نباشد، به آن فلفل سیاه و کمی چیلی اضافه می‌کنم.
  • فقط از سینه‌ی مرغ بدون استخوان استفاده کنید، می‌توانید از ران یا بازو هم استفاده کنید اما ظاهر غذا و کیفیت آن کمتر می‌شود.
  • این غذا را می‌توانید با برنج، نودل یا ماکارونی سرو کنید. می‌توانید مثل ما جدا سر میز بگذارید یا با برنج یا نودل مخلوط کنید. هر جور دل‌تان خواست با آن رفتار کنید. خوردنی صبوری است، ناراحت نمی‌شود.
  • پیاز نباید طلایی شود و به شکل پیاز داغ بشود، نرم شدن پیاز کفایت می‌کند. مدت زمانی که ادویه‌ی کاری را تفت می‌دهید، در نظر داشته باشید تا پیازتان زیادی سرخ نشود.
  • مقدار ادویه‌ی کاری نسبت به ادویه‌ی معمولی که به غذاها می‌زنید، زیاد است. برای یک تکه سینه‌ی مرغ که حدود 6 تا 8 قارچ کوچک می‌خواهد و یک پیمانه نخود فرنگی، دست‌کم یک و نیم قاشق غذاخوری ادویه‌ی کاری باید بزنید.
  • خواهش می‌کنم از نخود فرنگی کنسروی استفاده نکنید. هم رنگ خوبی ندارد و هم طعم آهن می‌دهد. با این کار بقیه مواد را هم هدر می‌دهید. کلن بدون نخود فرنگی درستش کنید.

تدارک خوردنی

سینه‌ی مرغ و قارچ را خرد کنید. پیاز و سیر را تفت بدهید. بعد از نرم شدن پیازها، ادویه کاری را بریزید و یکی دو دقیقه تفت بدهید. مرغ را اضافه کنید و هم بزنید تا مرغ‌ها رنگ بگیرند. بعد قارچ‌ها را می‌ریزید و یکی دو دقیقه دیگر تاب می‌دهید. نخود فرنگی‌ها را با کمی آب اضافه کنید. تقریبن بیشتر کار را کرده‌اید. فقط باید منتظر بمانید تا نخود فرنگی‌ها بپزد. آب این غذا نباید زیاد باشد، آب را به اندازه‌ای بریزید که با پختن نخود فرنگی‌ها، به اندازه‌ی کافی کم شده باشد. کمی هم نمک باید بزنید، ادویه کاری نمک ندارد.

***اگر خوردنی خودتان را با این شیوه درست کردید، عکس آن برای من ایمیل کنید تا همین‌ جا بگذارم. به خصوص اگر جور دیگری درست کردید، حتمن بگویید تا شیوه خاص شما را هم یاد بگیریم. ممنون از لطف‌تان***

   + مسعود سلطانی - ۱۳٩۱/۸/۱۱