لذت پختن

 آش‌خونه‌ی مسعود و آزی

توپ نارگیل

پخت مسعود سلطانی


آنچه لازم دارید

پودر نارگیل / پودر قند / خامه / شیر / کره / شکر رنگی، ترافل، پودر کاکائو، پسته خرد شده و ... برای تزیین

ریزه‌کاری‌ها

  • مایه‌ی شیرینی باید چسبناک باشد. اگر شل بود، کمی پودر نارگیل و پودر قند به آن اضافه کنید. اگر هم سفت بود و چسبندگی‌اش کم بود، کمی شیر یا خامه به آن اضافه کنید. منظور از کمی، مقداری اندک است.
  • تا وقتی مایه‌ی شیرینی گرم است، باید آنها را درست کنید. با سرد شدن مایه‌ی شیرینی، چسبندگی‌اش کم می‌شود. لازم نیست شیر یا خامه به آن اضافه کنید. دوباره با روش بن‌ماری گرمش کنید. ولی بهترین راه سریع کار کردن است.
  • روش بن‌ماری گرم کردن با حرارت غیرمستقیم است. آب را روی شعله می‌گذارید و پس از داغ شدن آب، ظرف مایه‌ی شیرینی را داخل آب داغ می‌گذارید تا با حرارت آب گرم شود. این‌ جوری حرارت یکنواخت و ملایم به مواد می‌رسه و ته گرفتن و سوختن آن می‌شود.
  • اگر چای‌سازی دارید، کارتون راحت‌تر می‌شه. چای‌ساز رو تا نصفه آب کنید و ظرف مایه شیرینی را روی آن بگذارید. چون در چای‌ساز بازه، با جوش آمدن آب خاموش نمی‌شود. گرم شدن غیرمستقیم با بخار خیلی بهتر است. فقط مواظب باشید دست‌تان با بخار نسوزد که اگر بسوزد، بد می‌سوزد.

تدارک خوردنی

دو پیمانه پودر نارگیل را با یک پیمانه پودر قند، دو تا سه قاشق خامه، 25 گرم کره، کمتر از نصف استکان شیر مخلوط کنید. مخلوط را با روش بن‌ماری حرارت بدهید و همین طور هم بزنید تا مایه به شکل خمیری چسبناک در بیاید. بعد از این که خمیر نارگیل آماده شد، با دست آنها را به اندازه گردوی کوچک در بیاورید. بلافاصله بعد از شکل دادن توپ‌ها آنها را برای تزیین روی شکر رنگی، ترافل‌های ریز، پودر کاکائو یا قهوه، پودر پسته، کنجد یا هر چیز دیگری که دوست دارید. بزنید. اگر بلافاصله این کار را نکنید، پودرها به آن نمی‌چسبد و می‌ریزند. توپ‌ها را روی کاغذهای روغنی بچینید و در ظرف در بسته نگهدارید تا خشک نشود.

خاطره‌های خوردن و پختن

من الان مدت‌هاست فر ندارم و برای همین برای پختن شیرینی محدودیت زیادی دارم. ویژه‌نامه عید مجله‌ی آشپزی مثبت چند تا دستور شیرینی داشت که نیازی به فر نداشت. دو تا از آنها را درست کردم. یکی‌اش همین توپ نارگیل است و دیگری هم آجیل شکلات که هر دو را برای عید امسال درست کردم. مهمان‌هایمان که خیلی خوش‌شان آمد. مسقطی زعفرانی پر مغز هم کنارش بود. شیوه‌ی تدارک مسقطی زعفرانی را پیش‌تر گفته‌ام؛ آجیل شکلات را هم به زودی می‌نویسم.

***اگر خوردنی خودتان را با این شیوه درست کردید، عکس آن برای من ایمیل کنید تا همین‌ جا بگذارم. به خصوص اگر جور دیگری درست کردید، حتمن بگویید تا شیوه خاص شما را هم یاد بگیریم. ممنون از لطف‌تان***

   + مسعود سلطانی - ۱۳٩۱/۸/٩